+90 850 532 724 5       
   +90 532 768 20 09       
   support@render724.com       
                                       
SIK SORULAN SORULAR

Yaygın olarak sinema - televizyon, mimarlık ve mühendislik sektörlerinde kullanılan bir terimdir. Herhangi bir 3d platformunda tasarlanan modelin görüntü (resim / video) formatına dönüştürülmesi işlemine “Render” denilmektedir.

3D uygulamaları için özel olarak yapılandırılmış, kullanıma hazır ve kolay kullanım imkanı ile online hizmet veren sunucu servisidir. Uzun süren render işlerinin daha kısa sürelerde tamamlanabilmesi için anlık olarak kiralanabilen bir teknoloji hizmetidir.

Render farm’ımız tam otomasyon sistemi ile iş akışını kusursuz bir şekilde yönetmektedir.

3D uygulamalarına entegre edilen eklenti sayesinde; sahnenin analiz edilerek 100’den fazla kullanıcı hatalarının önceden tespit edilmesi, hataların otomatik yada kullanıcı tarafından giderilmesi ve sahnenin render farm’a gönderilmesi sadece tek tuş ile yapılabilmektedir.

Render farm’a gönderilen render işleri öncelik hakkı(1) ve gönderim zamanı(2) sıralamasına göre başlatılır ve sürdürülebilir bir şekilde bu iş yönetimini devam eder.

Bir render işi (tek kare yada animasyon) birden fazla sunucuya dağıtılarak kişisel bilgisayarlara oranla çok daha kısa sürelerde tamamlanır.

Render işlerinizin ilerleme durumunu takip edebilir, kontrol edebilir ve tamamlanan render görüntülerini indirebilirsiniz.

Render farm’a gönderilen render işleri varsayılan olarak düşük öncelikli ve gönderim zamanlamasına göre iş havuzunda sıraya alınmaktadır. Render farm’ın yoğun olduğu zamanlarda daha önce gönderilmiş işlerin tamamlanmasını beklemek istemiyorsanız öncelik hakkınızı orta veya yüksek olarak artırmalısınız.

Render farm daki tüm sunucular, yeni bir render görevine başlamak için öncelik hakkı sıralamasını kullanır. Öncelik hakkı aynı olan render işleri için ikinci öncelik hakkı olarak gönderim zamanlamasına göre başlatılırlar.

Öncelik hakkı aynı zamanda performans seçenekleri de sunmaktadır. Öncelik hakkı arttıkça render işleri için kullanılacak işlemci sayısı da artmaktadır.

İşlemci hız birimidir. Bir işlemcinin, 1 saat içinde yapabildiği işlem miktarı ile ifade edilmektedir. @4,00 GHz frekans hızında çalışan 8 çekirdekli bir işlemci, saatte 32,00 GHz işlem yapabilmektedir.

1 GHz işlem maliyeti, birim maliyet olarak kullanılır. Fiyatlandırmanın yapıtaşı olarak da ifade edilebilir. Render farm’a gönderilen render işleri varsayılan olarak düşük öncelikli olarak başlatılır ve her 1 GHz işlemin ücretlendirme periyodu $0,007 olarak kabul edilir. Eğer öncelik hakkınızı artırırsanız, birim maliyetiniz de artacak ve render kredileriniz daha kısa sürede tükenecektir.

Bir render görevi başlatıldıktan sonra işlemcinin yapmış olduğu işlem miktarını anlık olarak gösteren sayaçtır. $1,00 değerindeki işlem miktarı, 1 render kredisi olarak kabul edilir.

Render kredisinin tükenmesi, öncelik hakkına bağlı olarak değişkenlikler göstermektedir. Eğer öncelik hakkınızı artırırsanız, birim maliyetiniz de artacak ve render kredileriniz daha kısa sürede tükenecektir. 1 render kredisinin tükenebilmesi için işlemcinin yapması gereken işlem miktarı periyodu değişkenlik göstermektedir.

Düşük öncelik

 • 1 render kredisi / $0,007 = 142,85 GHz

Orta öncelik

 • 1 render kredisi / $0,010 = 100,00 GHz

Yüksek öncelik

 • 1 render kredisi / $0,015 = 66,67 GHz

1. Hesabınızda render kredisi var ise;

 • Render farma yeni render işleri gönderilebilir.
 • İş yönetimi yapılabilir ve tamamlanan render görüntüleri indirilebilir.
 • Aktif render görevleri sırasında kredi tüketimi hesaplanır.

2. Render kredisi tükenirse;

 • Aktif render görevleri durdurulmaz ve tamamlanana kadar devam eder.
 • Kredi miktarı negatif bakiye olarak devam eder.
 • İş kuyruğundaki henüz başlamamış render görevleri askıya alınır.
 • Render farma yeni render işleri gönderilemez.
 • İş yönetimi yapılamaz ve tamamlanan render görüntüleri indirilemez.
 • Başlatılma süresi
 • Proje dosyaların sunuculara dağıtılma süresi
 • Hesaplama süresi
 • Render süresi
 • Birleştirme süreci (Tek kare renderin sunuculara dağıtılması durumunda)
 • Render görüntülerinin kaydedilmesi ( eğer görüntü boyutları büyükse )
 • 3D sahne analizi
 • Proje gönderme
 • İş kuyruğunda bekleme
 • Tamamlanan render görüntülerini indirme

Hayır, Aktif render göreviniz tamamlanana kadar hesabınız negatif bakiye olarak devam eder. Kalan render görevlerinin askıya alınmadan devam edilebilmesi için yeni kredi satın almanız gerekmektedir.

Kişisel bilgisayarınıza ait işlemcinizin performans değerini bilmek zorunda değilsiniz, web adresimizde tüm marka ve model işlemcilerin performans değerleri kayıt altında bulunmaktadır. Tek yapmanız gereken işlemci modelinizi doğru bir şekilde seçmek, tek kare render sürenizi yazmak ve ihtiyacınıza göre almak istediğiniz render sayısını yazmak olacaktır. Toplam render süremizi ve toplam maliyetimizi anında görebilir, satın alma aşamasına geçiş yapabilirsiniz.

Render farm’a bir render işi gönderdikten sonra iş yönetimi sayfasından güncel işlerinizi takip edebilirsiniz. Render işiniz başladıktan kısa bir süre sonra işin ilerleyiş durumu, güncel kredi ve tahmini kredi tüketim miktarı gibi birçok bilgi periyodik olarak güncellenmektedir.

Render işinin ilerleyiş aşamasında, mevcut kredi miktarı tamamen tükenirse bir bilgilendirme maili alırsınız.

Bkz. Kredilerim bittiği zaman render işim iptal edilir mi?

Başlangıçta, test renderleri alabilmek, maliyet analizi yapabilmek ve servisimize aşina olmak için hesabınıza $10 değerinde 10 render kredisi yükleriz. Kredileriniz tükendikten sonra, işleme devam etmek için kredi satın almanız gerekir.

 • Kredi Kartı ile online ödeme
 • Para Transferi
 • Payoneer, Transferwise, Skrill
 • Kripto para
 • Destek
 • Depolama
 • Otomasyon yazılımı
 • KDV

GHz maliyeti, fiyatlandırmanın yapıtaşı olarak da ifade edilebilir. İlk öncelikli olarak GHz maliyeti, ikinci öncelik olarak düşük indirim limitleri kıyaslanmalıdır.

a.Zaman

Render farm hizmetleri ile zamanı daha verimli kullanarak kişisel bilgisayarlarla tamamlanması mümkün olmayan render işlerinizi çok daha kısa sürelerde tamamlayabilir, iş hacminizin artmasını sağlayabilirsiniz.

b.Maliyet

İhtiyacınız olan işlemci gücüne sahip olabilmek için yalnızca yeni bir donanıma mı ihtiyacınız var? Sunucu barındırma, alternatif güç kaynağı, iklimlendirme, bakım-onarım ve amortisman giderleri…

Proje bazlı kullanım veya sunucu kiralama alternatifleri ile yüksek yatırım maliyetlerini göz ardı ederek render işlerinizi çok daha hızlı ve ekonomik bir şekilde yönetebilirsiniz

c.Verimlilik

Sanatınızı beklenen kalitede, zamanında ve en az maliyetle üretebiliyor musunuz?

Verimli bir çalışma ile rekabet gücünüzü artırarak daha başarılı olabilirsiniz.

Render işleriniz için bilgisayarınızın sizi esir almasına izin vermeyin. Siz, yeni projelerinize konsantre olup projelerinizi tasarlamanın konforunu yaşayın. Biz ise, beklenmedik durumlara karşı minimum risk güvencesi ile render sürecinizde maximum performans hizmeti sunalım.

Render farm'a render işi gönderebilmek ve yönetebilmek için Render724 Remote Controller yazılımını kullanmalısınız. Kişisel bilgisayarınız, yalnızca proje gönderme ve tamamlanan render görüntülerini indirme aşamasında açık ve internete bağlı olması gerekmektedir. Bu süreç ve diğer işlem süreçlerinde bilgisayarınızı dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

Hesap bilgileri: Lütfen doğru hesap bilgilerini girdiğinizden emin olun. Kullanıcı bilgilerinizi hatırlamıyorsanız forgot my password ile yeniden alabilirsiniz.

Güvenlik duvarı: Güvenlik duvarınızı geçici bir süre için kapatın. Sorununuz çözüldüyse, güvenlik duvarı yazılımınızda Render724 Remote Controller yazılımına izin vermek için bir istisna kuralı oluşturun. 30080 portunuzu açmanız gerekmektedir.

Güvenli ağ: Kapalı portlara sahip bir ağda mısınız? Render farma bağlantı kurabilmek için 30080 numaralı portunuzu açmanız gerekmektedir.

Hala sorun mu yaşıyorsunuz? Lütfen bizimle iletişime geçmeyi deneyin.